Tidtabell 2017 i Stockholm

Preliminärt tidsprogram, Stockholms stadion (finnkampen.se)

Här kan du ta del av tidsprogrammet. Tiderna kan komma att justeras något. finnkampen.se

Lördag 2 September 2017 (svensk tid)

15:00      5000m/10 000m Gång/Kävely
15:45      Opening Ceremony
16:00      K/N Diskus/Kiekko
16:05      M 110h/aj
16:10      K/N Tresteg/Kolmiloikka
16:15      K/N 100h/aj
16:15      M Stav/Seiväs
16:30      M 10000m
17:05      Häckstafett
17:15      K/N 100m
17:15      M Slägga/Moukari
17:25      M 400m
17:35      K/N 800m
17:45      M 3000hi/ej
18:00      K/N 400m
18:00      M Höjd/Korkeus
18:10      M 100m
18:10      M Kula/Kuula
18:20      K/N 5000m
18:25      M Längd/Pituus
18:40      K/N Spjut/Keihäs
18:45      P 4×100
18:55      F/T 4×100
19.05      M 1500m
19.15      K/N 4×100
19.22      M 4×100

Söndag 3 September 2017 (svensk tid)

12:55      Ceremony
13:05      M Spjut/Keihäs
13:10      K/N 400h/aj
13:10      M Tresteg/Kolmiloikka
13:20      M 400h/aj
13:25      K/N Kula/Kuula
13:35      K/N 10000
14:15      M 200
14:15      K/N Slägga/Moukari
14:25      K/N Stav/Seiväs
14:30      K/N 3000hi/ej
14:35      K/N Höjd/Korkeus
14:55      Kraftmätningen
15:10      K/N Längd/Pituus
15:20      K/N 200
15:30      M 5000
15:40      M Diskus/Seiväs
15:55      M 4×400
16:05      K/N 4×400
16:15      K/N 1500
16.25      M 800

Tidsprogram Ungdomsfinnkampen Stockholms stadion

Här kan du ta del av tidsprogrammet för Ungdomsfinnkampen. Tiderna kan komma att justeras något. Observera att biljett även krävs för Ungdomsfinnkampen. Biljetten omfattar alltså inträde för både ungdom- och seniorlandskampen. finnkampen.se

Lördag/2. September (svensk tid)

12:00     Girls + Boys Javelin
12:05     Boys Pole Vault
12:10     Girls 300 m Hurdles
12:20     Boys 300 m Hurdles
12:40     Girls 1500 m
12:45     Girls High Jump
12:50     Girls + Boys Triple Jump
12:55     Girls 100 m
13:05     Boys 100 m
13:15     Boys 3000 m
13:20     Girls + Boys Discus Throw
13:40     Girls 1500 m Steeplechase
13:55     Boys 2000 m Steeplechase
14:10     Girls 400 m
14:15     Boys 400m
18:45     Boys 4×100 m
18:55     Girls 4×100 m

Söndag 3. September (svensk tid)

10:00      Girls + Boys Hammer Throw
10:05      Girls Pole Vault
10:10      Girls 100 m Hurdles
10:25      Boys 110 m Hurdles
10:30      Boys High Jump
10:40      Girls 200 m
10:45      Girls + Boys Long Jump
10:50      Boys 200 m
10:55      Girls + Boys Shot put
11:05      Girls 3000 m
11:20      Boys 1500 m
11:35      Girls 800 m
11:45      Boys 800 m
15:55      Boys 4×400 m
16:05      Girls 4×400 m